Home / IT / Įdomu / Pirmą kartą užfiksuotas kamuolinis žaibas
kamuolinis-zaibas-

Pirmą kartą užfiksuotas kamuolinis žaibas

Kamuolinis žaibas

 

Vieno rečiausių ir paslaptingiausių atmosferos reiškinių – kamuolinių žaibų – tyrimai iki šiol tik lėtai judėjo į priekį. Tačiau šią savaitę Kinijos mokslininkai paskelbė, kad žengtas didelis žingsnis į priekį – jiems netikėtai pavyko užfiksuoti šį retą fenomeną ne laboratorijoje, o „laisvėje“.

Kaip rašo „Geeksystem“, pasakojimai apie paslaptingus šviečiančius kamuolius audrų metu sklinda jau šimtmečius. Nors apie juos kalbama daug, tyrėjai mažai ką tegalėdavo paaiškinti – bet kokiems tyrimams trūkdavo paprasčiausių įrodymų, ir dažniausiai tekdavo remtis tik liudininkų pasakojimais ir mėgėjiškais vaizdo įrašais.

Nors mokslininkai išmoko laboratorijoje sukurti tokias sąlygas, kad susiformuotų kažkas panašaus į kamuolinį žaibą, iki šiol nebuvo įrodymų, kad toks reiškinys natūraliai gali susidaryti gamtoje.

Činghai provincijoje 2012 metais trys Kinijos mokslininkai, apsiginklavę spektrografais ir vaizdo kameromis, stebėjo audrą. Netikėtai jų įprastas stebėjimas pavirto kvapą gniaužiančiu – jiems pavyko užfiksuoti kamuolinį žaibą.

„Žaibui trenkus į žemę, pakilo maždaug 5 metrų skersmens šviečiantys kamuolys, kuris paskrido apie 15 metrų ir po 1,6 sekundės pradingo“, – rašoma Kinijos mokslininkų ataskaitoje, kuri paskelbta tik dabar.

Vaizdo medžiagoje kairėje matyti kamuolinis žaibas, dešinėje – jo sukuriamas spektras.

 

Mokslininkai kol kas iki galo negali paaiškinti, kas tai yra kamuolinis žaibas ir kas jį sukelia. Viena teorijų teigia, kad kamuolinį žaibą sukelia plazma. Plazmos debesys yra sudaryti įsielektrinusių dalelių, kurios yra pajėgios sudaryti atomus ir švytėti. Kita teorija sako, kad žaibui trenkiant į žemę susidaro garai, kurie maišosi su deguonimi ir dega, išlaisvindami cheminę energiją.

Skaitykite daugiau: 15min.lt  

Žymės: Mokslas, #Įdomu

About Jonas Tautvydas

Leave a Reply